• Menu
  • Skip to right header navigation
  • Skip to primary navigation
  • Skip to content
  • Skip to primary sidebar

Peggyn pieni punainen keittio

Peggyn pieni punainen keittiö

  • INFO
  • YHTEISTYÖT
  • Parhaat kalareseptit -kirja
  • Muikut by Peggy Thomas
  • INFO
  • YHTEISTYÖT
  • Parhaat kalareseptit -kirja
  • Muikut by Peggy Thomas
  • Etusivu
  • Reseptit
    • Igorin kana
    • Aamiaiset ja brunssit
    • Arkiruoka
    • Kalaruoka
    • Kasvisruoka
    • Peruna
    • Keitot
    • Liharuoka
    • Lisukkeet
    • Makuja Britanniasta
    • Viikonloppu
    • Jälkiruoka
  • Juhlat
    • Pääsiäinen
    • Vappu
    • Joulu
    • Uusivuosi
    • Teemajuhlat
    • Koti ja kattaus
  • Lifestyle
  • Matkailu
  • Etusivu
  • Reseptit
    • Igorin kana
    • Aamiaiset ja brunssit
    • Arkiruoka
    • Kalaruoka
    • Kasvisruoka
    • Peruna
    • Keitot
    • Liharuoka
    • Lisukkeet
    • Makuja Britanniasta
    • Viikonloppu
    • Jälkiruoka
  • Juhlat
    • Pääsiäinen
    • Vappu
    • Joulu
    • Uusivuosi
    • Teemajuhlat
    • Koti ja kattaus
  • Lifestyle
  • Matkailu

Helppo ja täyteläinen pinaattikeitto

tammikuu 2, 2018 //  by Peggy//  4 Comments

Pinaattikeitto on maistuva arkiruoka, joka valmistuu yllättävän helposti ja pienellä vaivalla.  Pinaattikeiton valmistukseen tarvitaan vain muutama edullinen raaka-aine, hetki aikaa ja pian kauniin vihreä keitto onkin valmista. Itse pidän pinaatin mausta paljon ja sen vuoksi laitan keittooni reilusti pinaattia. Pinaattikeiton kanssa pitää ehdottomasti saada perinteinen kovaksi keitetty kananmuna ja jos tuoretta persiljaa tai ruohosipulia löytyy vielä keittiön uumenista, se on siinä. Ihanan täyteläinen pinaattikeitto!

Pinaattikeitto resepti

Kasviskeittohuumaa ja jälkiruokahimoa

Olen tykästynyt viime vuosien aikana kasviskeittoihin toden teolla. Kasviksista saa niin fyysisesti kuin henkisestikin hyvää energiaa. Kasviskeitot on maukkaita, kevyitä ja usein vielä niin kauniin värisiä, että siinä on monta hyvää syytä herkutella kasviskeittoja. Kasviskeittopäivinä kattila on meidän perheessä lusikoita aina aivan tyhjäksi. Sen tulee todettua liian usein, kun itse hapuilen vielä viimeistä noloa lusikallista kattilan reunoilta. Pyrin käyttämään sesongin kasviksia, mutta joskus se ei vain onnistu oman mielihalun vuoksi. Pinaattikeitto onneksi valmistuu ympäri vuoden pakastepinaatista näppärästi ja sesonkina tuoreesta pinaatista.

Kasviskeittopäivät ovat siis hyvästä, mutta ….. Ainoa harmitus mikä tulee kasviskeittopäivistä, on jälkiruokahimo. Mikä ihme siinä on, että keittopäivinä pitäisi saada aina jälkiruokaa. Mielellään vielä sellaista tuhdimman puoleista jälkkäriä ja iso satsi. Tahmea toffee pala, red velvet- leivos tai pala mehevää porkkanakakkua, ai että! Hokasin juuri, että noissakin jälkkäreissä on muuten paljon kasviksia. Punajuurta, porkkanaa ja taatelia, joten kasvispainotteisella linjalla jatkettaisiin. Siitähän se minun jälkkärihimonikin taisi johtua, syytän siis kasvishuumaani tästäkin.

Helppo pinaattikeitto

Pinaattikeitto – resepti

 

  • 60 g voita
  • 5 rkl/ n. 1/2 dl vehnäjauhoja
  • 1 l maitoa (ei rasvaton)
  • 300 g pakastepinaattia
  • 1 tl suolaa
  • rouhaisu mustapippuria myllystä

 

  1. Esilämmitä maito. Sulata pakastepinaatti ja purista pinaatista ylimääräinen neste pois.
  2. Sulata voi kattilassa, lisää vehnäjauho ja sekoita hyvin.
  3. Lisää muutamassa erässä lämmin maito, koko ajan sekoittaen. Kunnes seos sakenee.
  4. Lisää pinaatti joukkoo ja anna keiton valmistua keskilämmöllä noin 10 minuutin ajan, välillä sekoittaen.
  5. Mausta ja tarkista maku. Tarjoile pinaattikeitto esimerkiksi keitettyjen kananmunien kanssa.

 

Ravintosisältö

  • Energia 214 kcal / 100 g
  • Proteiini 5,6 g / 100 g
  • Hiilihydraatti 27,5 g / 100 g
  • Rasva 8,4 g / 100 g
  • Sokeri 0,2 g / 100 g
  • Suola 1,3 g / 100 g

 

Pinaattikeitto resepti

Kategoria: Arkiruoka, Kasvisruoka, KeitotAvainsana: Arkiruoka, Kasvisruoka, Keitot, Nopeat ja helpot

Previous Post: «Uudenvuoden hodaribuffet Uudenvuoden kattaus ja rento hodaribuffet
Next Post: Mausteinen selleripannu Jamie Oliver tapaan »

Reader Interactions

Comments

  1. Jaana Marjoniemi

    tammikuu 3, 2018 at 12:34 am

    Hei.
    Tuo 5 rkl? Vehnäjauhoja varmaankin.
    Ihania ohjeita sinulla täällä. Ja selkeitä. Useaa olen tehnyt
    Kiitos, kun pidät blogia. Kaunista katsella ja hyvää syödä.
    Mukavaa tätä vuotta!

    Vastaa
    • Peggy

      tammikuu 3, 2018 at 6:23 pm

      Kiitos Jaana, ihanan ilahduttavasta kommentistasi :)Kommentit ja yhdessä kokkaaminen on elämän suuria iloja.

      Ja tuplakiitos, kun huomasti vehnäjauhojen puuttumisen, lisäsin reseptiin heti kömmähdykseni. Nyt kenenkään ei tarvi ottaa kristallipalloa esiin 😀 Bloggaajan ajatuksista.

      Ihanaa vuotta 2018!

      Vastaa
  2. Viikonlopppukokki

    tammikuu 3, 2018 at 8:24 am

    Pinaattia on hyvä pitää aina pakastimessa varalla siitä on niin moneksi:munakkaaseen, kastikkeeksi kalalle tai pastalle jne. Keitto on kyllä yksi parhaista. Maitoa en ole koskaan esilämmittänyt, mutta seuraavalla kerralla pidän mielessä. Suurustuu varmasti nopeammin, eikä pala niin helposti pohjaan.

    Vastaa
    • Peggy

      tammikuu 3, 2018 at 6:25 pm

      Pinaatista saa niin hyviä ruokia ja pakastepinaattia pitää tottakai olla. Menee pieneen tilaan ja yleensä lettuihin aikas nopiaan 😀

      Minä olen sellainen maidon esilämmittäjä melkein aina, etten saa aikaan niin monta paakkua! 🙂

      Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Primary Sidebar

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Juhlaruokakirja, osta omasi!

Juhlaruokakirja, osta omasi!

Parhaat kalareseptit kirja, osta omasi!

Parhaat kalareseptit kirja, osta omasi!

Etsitkö reseptiä

Tervetuloa pieneen punaiseen keittiöön

Pienessä punaisessa keittiössä tehdään hyvää ja helppoa koko perheen kotiruokaa, leivotaan ja nautitaan brittiläisia makuja. Juhlapyhinä pöytä katetaan kauniisti ja viikonloppuisin siellä viihdytään tavallista kauemmin. Kesällä seikkaillaan matkailuautolla pitkin Suomea, herkutellen kesäruokaa luonnon helmassa.

Tervetuloa menoon mukaan!

-Peggy-

YHTEISTYÖ- KUMPPANIT:

Suosituimmat aiheittain

Aamiainen ja brunssi Arkiruoka Arvonta DIY Halloween Hampurilainen Herkuttele Joulu Joulun parhaat Juhlat Juomat Jälkiruoka Kakkupohjat Kakut Kalaruoka Kanaruoka Kastikkeet Kasvisruoka Keitot Koti ja kattaus Lasten kanssa keittiössä Leivonta Leivät ja sämpylät Lifestyle Liharuoka Makeat piirakat Makuja Britanniasta Matkailu Muffinit Nopeat ja helpot Pannukakut ja vohvelit Peggyn kesäkeittiö Peruna Pikkuleivät Pikkusuolaiset Pääsiäinen Salaatti Sisustus Teemajuhlat Täytekakut Vappu Videot Viikonloppu Yhteistyöt Ystävänpäivä

Reseptiarkisto

Suomen suosituin ruokablogi

Suomen paras ruokablogi

Helpot spiraaliperunat

https://www.youtube.com/watch?v=3vKHMg-89qw

AAMIAINEN JA BRUNSSI

Lohi-parsapannu

ARKIRUOKA

Kanapasta

KASVISRUOKA

Kasvispaistos

KALARUOKA

KALARUOKA

VIIKONLOPPU

Pitakebab

JÄLKIRUOKA

JÄLKIRUOKA

JUOMAT

Alkoholittomat juhlajuomat

MAKUJA BRITANNIASTA

MAKUJA BRITANNIASTA

Copyright © 2021 Peggyn pieni punainen keittio · All Rights Reserved · Powered by Mai Theme